Van aanbesteding naar samenwerking
Certus Groep is aanbestedingspartner van de gemeente Westland. Vanuit de gemeente werd Certus Groep in contact gebracht met Patijnenburg om samen invulling te geven aan SROI. “Het uitgangspunt van social return is mensen met afstand tot de arbeidsmarkt direct aan het werk helpen,” legt Marjolein Ferwerda, adviseur SROI bij Patijnenburg, uit.
Patijnenburg is het werk- en ontwikkelbedrijf van de gemeente Westland. Het begeleidt mensen met afstand tot de arbeidsmarkt naar werk. “Wij willen echt bijdragen aan een doelgroep die het nodig heeft,” zegt Marjolein. “Je kunt op veel manieren invulling geven aan SROI, maar voor ons is het het mooiste als we mensen kunnen helpen die zonder begeleiding niet aan het werk komen.” Met dat doel als uitgangspunt ging Certus Groep op zoek naar een manier om met de inzet van eigen krachten echt impact te maken.
Persoonlijk leiderschap voor iedereen
De oplossing lag in opleiden. Certus Groep is sterk in leren en ontwikkelen. Samen met Patijnenburg ontstond het idee voor een training in persoonlijk leiderschap en sollicitatievaardigheden, speciaal aangepast voor de doelgroep. “Hoe belangrijk is persoonlijk leiderschap voor iemand die moeite heeft om rond te komen of te zorgen voor het gezin?” vraagt Marjolein. “Heel belangrijk. Het gaat om inzicht: waar heb jij zelf invloed op?”
In nauwe samenwerking met Patijnenburg ontwikkelde adviseur opleiden Manon Bakker van De Lerende Ambtenaar (onderdeel van Certus Groep) een programma van vier dagdelen. Manon liep meerdere dagen mee op de werkvloer van Patijnenburg. “Ze heeft echt goed gekeken: wie is de doelgroep, wat kunnen zij en wat hebben ze nodig?” vertelt Marjolein. “Zo konden we een training opzetten die écht aansluit.” De training is bedoeld voor iedereen die klaar is om de stap naar buiten te zetten, ongeacht label of achtergrond.
Meer dan een verplichting
De reacties zijn positief. Deelnemers voelen zich serieus genomen. “Het programma is niet kinderachtig,” benadrukt Marjolein. “De taal is normaal, niet versimpeld. Dat maakt dat mensen zich gewaardeerd voelen.” Ook de trainers merken hoe snel het ijs breekt. Doordat de trainingen in kleine groepjes worden gegeven is er veel ruimte voor persoonlijke aandacht en begeleiding en kunnen ook deelnemers die de Nederlandse taal nog niet optimaal beheersen, actief meedoen.
Voor Certus Groep is het meer dan het invullen van een SROI-waarde. “We kunnen iemand aannemen, maar dan help je één persoon,” vertelt een collega van Certus Groep die de training meermaals heeft verzorgd. “Met deze trainingen bereik je veel meer mensen. Het geeft veel meer voldoening.” Binnen de organisatie groeit het enthousiasme, steeds meer collega’s melden zich aan om ook trainingen te geven in het kader van social return initiatieven.
Lokale impact en voorbeeldfunctie
De samenwerking sluit aan bij de missie van Patijnenburg: Westlandse werkzoekenden ondersteunen in hun zoektocht naar werk. “Certus Groep doet moeite om invulling te geven op lokaal niveau,” zegt Marjolein. “Dat is niet verplicht, maar wel waardevol.” Ze ziet de aanpak als een voorbeeld voor andere bedrijven: “Jullie zijn een voorloper. Als partijen zeggen dat het onmogelijk is, laat ik zien hoe jullie het doen.”
De investering is bewust. Certus Groep kiest ervoor om tijd en mensen vrij te maken in plaats van een financiële bijdrage. “Dat vergroot de betrokkenheid,” vindt Marjolein. “En het werkt: deelnemers krijgen niet alleen een certificaat, maar ook zelfvertrouwen.”
Een kettingreactie
Beide organisaties hopen dat deze aanpak navolging krijgt. “Ik hoop dat het een kettingreactie wordt,” zegt Marjolein. “Want uiteindelijk gaat het om kansen creëren voor mensen die dat hard nodig hebben.”
“Certus Groep doet moeite om invulling te geven op lokaal niveau. Dat is niet verplicht, maar wel waardevol. Jullie zijn een voorloper. Als partijen zeggen dat het onmogelijk is, laat ik zien hoe jullie het doen.”
Certificering
Kwaliteit staat bij Certus Groep centraal en is verweven in elk element van onze dienstverlening.
